Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve devlete satışından gelir elde etmek için:

Devlet güneş enerjisinden üretilen elektrik alım fiyatları sabit ve yerli ekipman kullanımını destekleme bakımından teşvik etmek için ek fiyatlama yapıyor. Güneş enerji yatırımcılarının en çok ilgilendiği  konular ise şunlardan oluşuyor:

·         Güneş enerjisinden elektrik üretim maliyeti

·         Güneş enerjisinden üretilen elektriğinin satış fiyatı

·         Yerli ekipman kullanımda ek teşvik fiyatlaması

·         Yatırımın kendini amorti etme süresi

·         Üretim süresi ve işletme bakım giderleri

·         Güneş enerji santralı kurulumu için arazi ve   harcalar, İzinler

·         10 yıllık alım zamanı dolduğunda ne olacağı

·         Güneş enerjisine verilen teşvikler

·         Güneş enerjisinden elektrik üretimi için verilen hibeler

·         Güneş enerjisinden elektrik üretim sisteminin kurulum sonrası  koruma ve bakım hizmetleri

Tabi ki her yatırımcının olduğu gibi güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda yatırım yaparak kar elde etmek ve kendi elektriğini üreterek faturadan kurtulmak isteyen insanlar İnternet ortamında olsun yada çoğu güneş enerji firmaları arayarak bilgi almak istiyor. Ancak ne yazık kı istenilen bilgiyi ne nette ne de aradıkları firma yetkilisi kişilerde bulamıyor. Çünkü nette bir çok kaynak farklı fiyatlama ve üretim verileri üzerinden hesaplama yaparken. Enerji firma yetkilerinin farklı cevaplar vermesi de elektrik üretmek isteyen yatırımcıların kafalarını karıştırmaya devam ediyor.

Güneş enerjisi konusunda ilgilenen her insanın sorularının çoğuna elimden geldiğince  hepsine cevap verecek nitelikte hazırlanan enerji24 blogunda sizlere en doğru bilgiler vererek yatırım planlarınızı hazırlayarak enerji üretimine destek oluyoruz. Enerji24 blogu şu anda kendi özgü ve haber niteliği içermeyen direk güneş enerji yatırımcılarına yada güneşten elektrik üretimi yapmak isteyenlere  bilgi kaynağı haline gelerek  özgün ve doğru içerikle  insanlara yardımcı oluyoruz.

Sizlere bu makaleyi hazırlayarak yazmaya karar vermemdeki nedenlerden biri de en çok yanlış bilinen iki konuya ışık tutmak istiyorum. 1.  Olarak güneş enerji sistemlerinden elektrik üretimi konusunda üretilen elektriği  devlet 0,13 dolardan alıyor.   Ancak yerli ekipman kullanım oranına göre yerli ürün kullanımının oranını güneş enerji sistemlerinde artırmak amacı ile ek fiyatlama veriliyor.

Bu fiyatlama da:

·         Panel montajı için alt çelik konstrüksiyon kullanımına 0,8 cent

·       Yerli güneş panellerine 1,3 cent

·         Güneş paneli oluşturan  hücreler için 3,5 cent

·         İnvertör 0,6 cent

·         5.PV modülü üzerine güneş ışını odaklayan malzeme 0,5 cent

olarak teşvik veriyor.

Ancak ülkemizde üretilen paneller  % 100 yerli olmayıp sadece burada montajı yapıldığı için güneş enerji panellerine verilen teşviklerden yararlanamıyor. Bununla birlikte diğer ekipmanlardan faydalansa  da fiyat ve fayda oranına bakılırsa da pek tercih edilmiyor. Ayrıca piyasada güneş enerjisine yatırım fizibilitesi yapılırken  Güneş enerjisi teşvik  yasasında açıkça belirtiliği gibi    yerli ekipman kullanımından ödenen ek fiyatlar  10 yıl değil 5 yıl geçerlidir.  yatırımcılara bu  10 yıl olarak veriliyor yada hesaplamalara öyle katıyorlar.

Ticari amaç için güneş enerjisinden elektrik üretimine devletin hibe olarak verdiği destek yok sadece teşvikler vardır. Yani hibe alarak ticari amaçla güneş enerjisinden elektrik üretemezsiniz. hibeler sadece hayvancılık işlemleri için kendi elektrik enerjisini karşılayacak kadar on grid yanı şebekeye bağlı olmak şartı ile veriyor. o nedenle fazladan bir üretim söz konusu olsa da maddi anlamda bir değer taşımaz.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için sistem kurdum  ondan sonra 10 yıl dolduğunda ne olacak ?  Enerji bakanlığı yada yenilenebilir enerji yasasına göre sim dilik beli bir kanun yada yasa yok. Ancak devletin hibe oranları, enerjiye verilen para milli emlak ile verimsiz arazileri 30 yıllığına yatırımcılara vermesi güneş enerjisinden vaz geçmeyeceğinin kanıtıdır. bu anlamda sadece yeni bir fiyatlama ile birlikte  yolla devam eder.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi

Kendi elektrik üretimini yaparak işletmelere ek gelir elde etmek fazlasını satmak için sistem kuranlar

Tamamen üretilen elektrik devlete satarak gelir elde etmek isteyenler

Bu durumda hangisi için elektrik üretimi yapmak daha karlı  Bunu analiz etmek için  satış rakamları, şebeke tarifesi ve  enerji ihtiyacınızı  bilmek gerekiyor. Yalın 0,13 dolardan satsanız da Sanayi endeksinin kw maliyeti  28 kuruş olduğuna göre  siz enerjiyi  yaklaşık  36 kuruş olursa şebekeye satarak şebekeden  almak daha mantıklı  ancak bu durumda yıllık % 10 zam devreye giriyor. İlk başlarda karlı olsa da uzun dönemde kendi enerjini üretmek daha karlı kalıyor.

Daha detaylı konular yada aklınıza gelen sorular olursa yazının sorununa yorum yapmanız yada e posta göndermeniz durumunda ayrıntılı olarak cevap vermek için yardımcı olurum.

Mal varlığınızın % 80 doğru yatırım ve işletme bilginizden oluşur.

 

HTML marquee Tag Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri